Węglokoks nie odpowiedział na nasze pytania o to, ile węgla sprzedał w tym roku zagranicznym klientom. Wiadomo natomiast, że spółka dostała niedawno polecenie od rządu, by — z powodu deficytu paliwa na rodzimym rynku — sprowadzić węgiel z innych krajów do Polski. Okazuje się, że w tym roku sprzedaż zagraniczna polskiego węgla wyraźnie przyspieszyła (patrz na grafikę poniżej), co może być związane z potężnym wzrostem cen tego surowca na światowych rynkach. W I półroczu w zagranicznych portach węgiel był co najmniej trzykrotnie droższy od polskiego. Obecnie rosnące napięcia geopolityczne między Rosją a Ukrainą stanowią ryzyko dla europejskich cen węgla. Nie wiadomo jeszcze, czy wydarzenia te będą miały znaczący wpływ na bezpieczeństwo energetyczne UE, ale Rosja jest kluczowym dostawcą energii do regionu i ma znaczący udział w imporcie węgla i gazu do Wspólnoty.
Międzynarodowy Rynek Węgla w lipcu 2022 r.
Na zakłóceniach podaży surowca australijskiego w największej mierze zyskali producenci węgla w Australii, co przełożyło się na znaczący wzrost cen wszystkich gatunków surowca australijskiego. W konsekwencji płynność na australijskim rynku zamorskim, była słaba. Niektórzy australijscy producenci, którzy zostali w mniejszym stopniu dotknięci brakiem siły roboczej, podali do wiadomości, że zmagają się z ograniczeniami związanymi z pandemią na różnych poziomach łańcucha dostaw. Produkcji koksu towarzyszy produkcja gazu koksowniczego.
Kolejnym dużym odbiorcą polskiego węgla była Ukraina, a następnie Niemcy. Po pierwszej, nie udanej próbie wprowadzenia stałych ceny na węgla, rząd opracował drugi projekt i 27 października 2022 r. Sejm ustawę o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych przyjął , a ta weszła w życie 3 listopada 2022 r. Przyjęte regulacje umożliwiły dystrybucję węgla pośród mieszkańców przez gminy lub Pośredniczące Podmioty Węglowe (PPW) w przypadku gdy gmina nie zgłosiła się do systemu. „Uczestnictwo gmin w systemie miało charakter dobrowolny. Wszystkich gmin zgłosiło się do udziału w interwencyjnym systemie.
- Wojna w Ukrainie mocno wpływa na globalny oraz unijny rynek stalowy.
- Natomiast nowych kontraktów zagranicznych nie podpisujemy, niemal całość naszej produkcji — około 95 proc.
- Sektor objęty sankcjami i tracący klientów w Chinach, Indiach i Turcji, już jest nierentowny, straty kopalń zwiększył się ponad 3-krotnie.
- JSW na rynku UE jest kluczowym, a od końca 2025 roku stanie się jedynym producentem węgla koksującego.
— To grupa odbiorców kompletnie zapomniana przez wszystkich, którzy martwią się o paliwo dla elektrowni i gospodarstw domowych, a przemysł jest również w dramatycznej sytuacji, bo zużywa rocznie 3 mln ton węgla. My nie zostawiamy tej grupy klientów, ale robimy wszystko, by zapewnić im paliwo. Chodzi tu o przemysł ciężki, przetwórczy, rolniczy, papierniczy, cukrownie, mleczarnie czy ogrodnictwo. To firmy, które płacą podatki i są ważne dla polskiej gospodarki — podkreśla Sutkowski.
Miało go starczyć na 200 lat. Co się stało z polskim węglem? W tle konflikt gigantów
Stal jest wymieniana jako materiał strategiczny we wszystkich gałęziach gospodarki związanych z transformacją niskoemisyjną. Do produkcji 1 tony stali potrzebnych jest około 780 kg węgla koksowego. W Niemczech według danych Argus media, spadła ona do poziomu najniższego od pięciu miesięcy i wyniosła 4,3 GWh, i w ujęciu rocznym jest o 22% niższa. Podobnie w Hiszpanii, gdzie wytwarzanie energii elektrycznej z węgla również było niewielkie i wyniosło średnio 516 MWh w październiku, co oznacza spadek z 876 MWh zanotowanych we wrześniu i jak dotąd jest to najniższy wynik w tym roku. Sytuacja na międzynarodowym rynku węgla w listopadzie jest kontynuacją zapoczątkowanej w poprzednim miesiącu fazy korekty, która obejmuje nie tylko ceny, ale również wolumeny eksportowe węgla transportowanego drogą morską. Najwyraźniej globalny rynek węgla energetycznego powoli wraca do poziomu sprzed rosyjskiego ataku na Ukrainę, przy systematycznym spadku cen większości gatunków wysłanych na eksport i jednoczesnej zmianie jego kierunków.
Międzynarodowy Rynek Węgla w listopadzie 2022 r.
W ustawie określono maksymalne ceny węgla dystrybuowanego na rzecz gospodarstw domowych. W przypadku gdy dystrybucją zajmowała się gmina, cena sprzedawanego węgla na rzecz mieszkańców nie mogła przekroczyć 2000 zł za tonę. Z kolei w sytuacji gdy sprzedaż następowała za pośrednictwem PPW, cena sprzedawanego mieszkańcom węgla nie mogła być wyższa niż 2200 zł za tonę.
Przewaga Grupy JSW nad innymi producentami koksu jest związana z dostępnością surowca – koksownie JSW bazują głównie na węglu koksowym z własnych kopalń. Mimo, iż większość hut europejskich ma własne zintegrowane koksownie, jednocześnie nadal wymaga pewnego stopnia importu. Średnio europejskie huty zaspokajają swoje potrzeby w 95% poprzez swoją produkcję w koksowniach zintegrowanych. Przy redukcji poziomu produkcji stali w pierwszej kolejności eliminowane są dostawy z zewnątrz, dlatego w przypadku osłabienia produkcji stali w hutach zintegrowanych najbardziej odczuwają to koksownie niezależne będące dostawcami koksu do tych hut. Dla krajowego zapotrzebowania na węgle energetyczne zasadnicze znaczenie ma poziom produkcji energii elektrycznej z węgla kamiennego.
Paradoks w górnictwie węgla. Straty rosną, więc zwiększono zatrudnienie i inwestycje
W dniu 26 stycznia dzienny indeks dla rynku europejskiego CIF ARA wzrósł do 219,20 USD/t i był najwyższy od 26 października. Tylko w dniu 5 października był wyższy i osiągnął historycznie wysoki poziom 301 USD/t. Co więcej według danych Krajowej Komisji ds. Rozwoju i Reform – zapasy węgla w chińskich przedsiębiorstwach energetycznych przekroczyły 162 mln ton w dniu 21 stycznia, i są około 40 mln ton wyższe niż w tym samym okresie ubiegłego roku. W związku z tym, podaż węgla została zagwarantowana, przy lekkich wahaniach od rekordowego poziomu 168 mln ton, osiągniętego 22 grudnia. Pozostały one jednak na poziomie powyżej 160 mln ton, przekraczając poziomy z roku ubiegłego.
Rok 2022 był kontynuacją powrotu do typowych przepływów koksu na globalnym rynku. Chiny umocniły się w roli eksportera netto, w 2022 roku całkowity eksport chińskiego koksu wzrósł o 50% rok do roku i wyniósł blisko 9 mln ton, co jest najwyższym poziomem od 2018 r. Uzupełnienie zapasów po Covid-19, a następnie obawa o braki tego surowca po inwazji Rosji na Ukrainę, to główne czynniki wzrostu eksportu koksu z Chin w 2022 roku. Podstawowymi surowcami dla przemysłu hutniczego są węgiel koksowy oraz ruda żelaza.
A niektóre kraje, w tym Japonia zwróciły się do Indonezji o cofnięcie decyzji. Zdaniem Indonezyjskiego Stowarzyszenia Górnictwa Węglowego APBI zakaz może zakłócić produkcję węgla na poziomie około mln ton, co przełoży się All Combat odbywa się w nocy na utratę przychodów z eksportu węgla w wysokości około 3 mld USD miesięcznie. Oznacza to, że do Polski sprowadzimy w 2022 r. Ostatni raz takie ilości surowca z importu widziano w 2018 r., kiedy zaimportowaliśmy blisko 19,7 mln t, głównie z Rosji, czyli niewiele więcej niż obecnie. Teraz kierunek wschodni zastępujemy innymi dostawcami, co jest znacznie droższe. Zwiększone dostawy węgla wynikają z decyzji premiera Morawieckiego, który zobowiązał spółki z udziałem Skarbu Państwa, Polską Grupę Energetyczną i Węglokoks, do importu 5 mln ton węgla na potrzeby odbiorców indywidualnych.
W procesie jego Co małe właściciele firm mogą nauczyć się od pandemii oczyszczania produkowane są smoła koksownicza, benzol oraz siarczan amonu lub siarka w zależności od stosowanej technologii. Produktów zazwyczaj odpowiada udziałowi w rynku produkcji koksu. Smoła koksownicza i benzol są cennymi surowcami dla przemysłu chemicznego, a siarczan amonu stanowi nawóz.
Międzynarodowy koncern ArcelorMittal skupia 50% krajowego potencjału produkcyjnego. Pomimo prowadzonych badań w kierunku bezpośredniej redukcji czy wykorzystania wodoru w procesie produkcji stali, poziom konsumpcji koksu i węgla w UE będzie stabilny w najbliższych latach. Perspektywa szerokiego zastosowania nowych technologii w europejskim hutnictwie stali jest odległa i ograniczona. Ostatnie dane GUS na temat eksportu polskiego węgla przeanalizował think tank Forum Energii. Wynika z nich, że eksport węgla energetycznego z Polski od stycznia do maja tego roku wyniósł ponad 1,4 mln ton.
Ograniczenia wynikające z kodeksu wykroczeń nie chronią przed nawet milionowymi grzywnami. Rosyjskie górnictwo, do wojny największy eksporter węgla w Europie i jeden z trzech na świecie, otrzymało nowy cios. Sektor objęty sankcjami i tracący USD/JPY. Cena będzie nadal zmniejszać. klientów w Chinach, Indiach i Turcji, już jest nierentowny, straty kopalń zwiększył się ponad 3-krotnie. Należy zwrócić uwagę, że importowany węgiel kamienny nie mógł być w całości wykorzystany przez gospodarstwa domowe / podmioty wrażliwe.